Már nekünk is adhatod az 1%-od!
Már nekünk is
adhatod az 1%-od!

Mi a manna?!

2024. febr. 8. • Szarka Zsanett • minden más

Mikor lesz mannavásár? Hány mannám van? - aki töltött már gyerekekkel hétvégét az InDaHouse-ban tutira találkozott már ezekkel a kérdésekkel. Sőt, abban is biztos vagyok, hogy ha készítenénk egy felmérést a legnépszerűbb InDaHouse-os szavakból, akkor a manna a felmerülő szavak listáján nagyon előkelő helyen szerepelne. De hogyan lett egy héber eredetű szóból nagybetűs fogalom az encsi kistérségben élő, InDaHouse-os gyerekek körében?

Ahogy általában a nagy legendák történetét, úgy az InDaHouse manna eredetét is némi homály fedi. Ami biztos, hogy valamikor a 2016-os év környékén az egyesület tagjai és önkéntesei egy olyan motiváicós-elismerési rendszer kidolgozásán fáradoztak, ami egyszerre ösztönzi a gyerekeket tanodába járásra, visszajelzést ad a teljesítményükre és önvizsgálatra tanítja őket, ugyanakkor kellően játékos és szórakoztató ahhoz, hogy a 6 éves gyerekektől a kamaszokig mindenki elfogadja és megértse. Nagy és komoly elvárások, amelyek megvalósítása külön-külön komoly fejtörést tud okozni, hát még, ha az a cél, hogyan lehet őket egybegyúrni! A hosszú és megfontolt gondolkodás azonban meghozta eredményét és megszületett a mannarendszer, ami a kezdetekben pecsétekkel, ma már viszont vidám, színes matricák segítségével tanítja, támogatja és egyben jutalmazza is a gyerekek fejlődését.

A mannázás lényege, hogy a tanodába járó gyerekek minden foglalkozás végén mannamatricákat kaphatnak az aznapi teljesítményük után. Az önkéntesekkel olyan kérdéseket beszélnek át, mint például “Végigdolgoztad a foglalkozást?”, “Túlléptél önmagadon?”, melyek megválaszolása során a gyerekek felülvizsgálják és értékelik saját hozzáállásukat. Csodás, igaz?  Pedig a legjobb csak most jön! Szükség volt ugyanis egy helyre, ahol a gyerekek kezdhetnek valamit a szorgosan gyűjtött mannáikkal, azaz kézzelfoghatóvá válik a kitartásuk és a tanulás, valamint a fejlődés iránti elkötelezettségük. Így született meg a mannavásár, ahol az év közben gyűjtött mannákat különböző menő és hasznos tárgyakra, illetve klassz élményekre lehet beváltani. A vásáron mindenki megjelenik a mannafüzetével, hiszen abból tudja, hogy milyen értékben válogathat a kiállított tárgyak és élmények között. A kezdetekben mindenki a játékokat és plüssállatokat kereste, viszont évről-évre egyre népszerűbbek lettek a foglalkoztató füzetek, a színes ceruzák, filcek és füzetek, a tisztálkodó szerek valamint az igényes, minőségi szabadidős programok. Ez utóbbi pedig az önkénteseknek is nagy kedvence lett, hiszen egy több órás lézerharc, a nyári bobpálya, vagy a közös mozizás során szerzett élmények, meghatározó pillanatai a gyerekekkel való jó viszony elmélyítésének.

A mannavásárok előkészítése a kezdeti klubdélutánok laza hangulatát idéző estékből egy több hetes, profi logisztikusokat is próbára tevő eseménysorozattá nőtte ki magát, és a szervezés ma már elképzelhetetlen lenne az önkénteseink és partnereink nélkül. Az idei év első mannavásárát már két egymást követő hétvégén tartottuk összesen 139 gyereknek, ami nem kis feladat. Szerencsére a növekvő gyereklétszám igényeit most is ki tudtuk elégíteni, hála a gyűjtési akciónkban részt vevő intézményeknek és magánszemélyeknek. Ezúttal is köszönjük a halászi Szent Márton Általános Iskola, a budapesti II. Rákóczi Ferenc Gimnázium, a Csillagberek Waldorf Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola valamint az Újbudai Bocskai István Általános Iskola vezetőségének, tanári karának és szülői munkaközösségének valamint a magánadományozóinknak, hogy az idei év első mannavásárán is minden gyerek tele rakott papírtáskával, elégedetten és az arcán fülig érő vigyorral távozott.

Köszönjük szépen, fél év múlva folytatjuk!

 

Iratkozz fel a hírlevelünkre!